Technologia termiczna zamgławiania

Zamgławiacze termiczne, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują ciepło w procesie zamgławiania. Zamgławiacze termiczne wykorzystują ciepło do odparowania zamgławiającego roztworu i rozpylają go w postaci mgły. Roztwór zamgławiający w postaci płynnej np. środka dezynfekującego oraz tzw. nośnika po wpompowaniu do cylindra grzewczego, natychmiast odparowuje. Powoduje to wytworzenie dużej liczby cząstek o bardzo małych rozmiarach, które razem tworzą gęstą chmurę mgły

Technologia termiczna zamgławiania 1
zamgławiacz termiczny IGEBA EVO 35
Tak działa zamgławianie

Wielkość cząstek wytwarzanych przez termiczne i zimne zamgławiacze będą się różnić w zależności od modelu zamgławiacza. Jednak termiczne zamgławiacze generalnie wytwarzają cząstki o mniejszych rozmiarach, średnio w zakresie 0,5-10 mikronów, podczas gdy zamgławiacze ULV wytwarzają cząstki nieco większe, średnio w zakresie 5-30 mikronów. Zastosowanie techniki zamgławiaczy termicznych pozwala wytwarzać bardzo małe cząsteczki, na poziomie 0,5 mikrona, które mogą penetrować bardzo małe obszary niedostępne dla klasycznego mycia czy dezynfekowania. Mgła wytwarzana przez termiczny zamgławiacz jest dobrze widoczna, pozwala to lepiej ją „kierunkować”.

Nośnikiem mgły jest glikol propylenowy. Ta groźnie brzmiąca substancja jest powszechnie stosowana w przemyśle chemicznym, spożywczym i farmaceutycznym np jako środek przeciw zamarzaniu w przypadku gdy wyciek może mieć kontakt z żywnością. Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) sklasyfikował glikol propylenowy jako dodatek, który jest „ogólnie uznawany za bezpieczny” do stosowania w żywności. Służy do wchłaniania nadmiaru wody i utrzymania wilgoci w niektórych lekach, kosmetykach lub produktach spożywczych. Jest rozpuszczalnikiem dla barwników i smaków żywności oraz w przemyśle farbiarskim czy w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Glikol propylenowy jest również wykorzystywany do wytwarzania sztucznego dymu lub mgły, wykorzystywanych podczas treningów przeciwpożarowych i produkcji teatralnych. Więcej o glikolu propylenowym.

Wpływ zamgławiania na sprzęt komputerowy

Nasze doświadczenie pokazuje, że zamgławianie powinno wykonywać się przy wyłączonym sprzęcie elektronicznym/elektryczny. Jednak badania przeprowadzone przez Agencję Zdrowia Publicznego Kanady wskazują, że oprócz dużej skuteczności dezynfekcji metodą zamgławiania jest ona całkowicie bezpieczne dla komputerów i sprzętu laboratoryjnego.

To badanie pokazuje zdolność metody dezynfekcji mgłą do całkowitego likwidowania wszystkich czynników mikrobiologicznych na badanych podłożach. Technologia ta jest neutralna dla elektroniki i może być stosowana do odkażania pomieszczeń laboratoryjnych. Technologia ta może być alternatywą dla dezynfekcji formaldehydem, VHP i GCD w dekontaminacji laboratoriów i zakładów opieki zdrowotnej.

Ocena systemu suchego zamgławiania do laboratoryjnego odkażania Jay Krishnan *, Greg Fey, Carol Stansfield, Laura Landry, Hung Nguy, Stan Klassen i Catherine Robertson
Agencja Zdrowia Publicznego Kanady, Winnipeg, Manitoba, Kanada